Poslanci Svobode, SD-ja in Levice so potrdil novelo zakona o dohodnini, ki bo ustavila postopno zviševanje splošne olajšave do leta 2025 ter odpravila nekatere razbremenitve, potrjene spomladi v času prejšnjega sklica parlamenta.
Tukaj so bistvene spremembe, ki bodo veljale od 1.1.2023 naprej ( link do besedila zakona ZDoh-2AA ):
- Obdavčitev v petem dohodninskem razredu se bo znova zvišala iz 45 na 50 %;
- stopnja obdavčitve dohodkov od oddajanja premoženja v najem bo znova 25 % (ne več 15 %);
- izplačila nagrad za poslovno uspešnost bodo iz davčne osnove izvzeta do višine povprečne slovenske plače (in ne več do povprečne plače zaposlenega, če je zanj tako ugodneje);
- obdavčitev izplačanih vrednosti delnic ali deležev v primeru njihove odsvojitve v okviru pridobivanja lastnih delnic;
- odpravljena je možnost odločitve o vključitvi dohodkov iz oddajanja premoženja v najem in dohodkov iz kapitala v letno davčno osnovo;
- iz davčne osnove bodo izvzeta tudi izplačila nadomestil za uporabo lastnih sredstev za delo na domu.
Normirani s.p.ji:
Spremembe pa dohodninski zakon prinaša tudi za normirane s.p. Meja, do katere se bo normiranim s.p. priznalo 80 % normiranih odhodkov bo 50 tisoč evrov. Pri zneskih do 100 tisoč evrov pa bo priznanih 40 odstotkov normiranih odhodkov.
Popoldanski espeji bodo imeli 80 odstotkov priznanih odhodkov do 12.500 EUR letnih prihodkov, za večje prihodke pa bodo imeli za 40 odstotkov priznanih odhodkov. Nad 50 tisoč evrov priznanih odhodkov ni.
Lastni deleži:
Obdavčitev prodaj lastnih deležev svojim družbam po sistemu dividend - dobiček bo obdavčen po 25-odstotni stopnji, možnosti obdavčitve po sistemu kapitalskih dobičkov, ko je po 15 letih imetništva davek enak nič (razen če lastne delnice kupi kotirajoča družba), ne bo več. V kolikor želite kakršni koli nasvet glede prodaje lastnih deležev nas čimprej pokličite.
Olajšave:
Višja olajšava za mlade do 29. leta (1.300 evrov), nekoliko višje olajšave za vzdrževane družinske člane.
Nagrade:
Nagrade za poslovno uspešnost: najvišji znesek nagrade za poslovno uspešnost, ki ne bo obremenjen z dohodnino, bo znašal toliko, kolikor je povprečna slovenska plača, in ne kot je povprečna plača posameznika, če je zanj to ugodneje.
(vir: data.si)