V skladu z ustaljeno sodno prakso je dvig cen na trgu mogoče uvrstiti pod institut spremenjenih okoliščin.

MOŽNOSTI POGODBENIH STRANK ZARADI DVIGA CEN


Trenutne razmere na trgu odpirajo številna vprašanja na področju pogodbenega prava. V mislih imamo predvsem trend višanja cen (materiala, nepremičnin, najemnin ipd.) Eno izmed pomembnejših je vprašanje, kakšne možnosti imata stranki pogodbenega razmerja, v kolikor se razmere na trgu tako močno spremenijo, da pogodba očitno več ne ustreza pričakovanjem ene ali obeh pogodbenih strank!?

 

V skladu z ustaljeno sodno prakso je dvig cen na trgu mogoče uvrstiti pod institut spremenjenih okoliščin. Gre za okoliščine, ko bi bila izpolnitev pogodbenih obveznosti sicer mogoča, vendar zaradi spremenjenih okoliščin postane zelo otežena oziroma ne omogoča več uresničitve namena pogodbenih strank.

 

Po nastanku spremenjenih okoliščin imata pogodbeni stranki naslednje možnosti:
- lahko soglašata s prenehanjem obveznosti, kar povzroči, da obveznost ugasne;
- lahko se dogovorita, da se pogoji pravično spremenijo, na podlagi česar skleneta aneks k pogodbi;
- če pa soglasja za eno od navedenih rešitev ni mogoče doseči, lahko prizadeta stranka sodno zahteva razvezo pogodbe.


Stranke pa morajo spreminjanje cen na trgu upoštevati v okviru vestnega in skrbnega ravnanja, kar pomeni, da je na spremembe cen torej treba računati in da se v primeru normalnega poslovnega rizika na običajne oziroma predvidljive spremembe cen stranka v okviru spremenjenih okoliščin ne more uspešno sklicevati. Drugače pa je, če gre za intenziteto sprememb, ki stranko prizadene v tolikšni meri, da ima naravo očitnega nesorazmerja; »če je do zvišanja cen prišlo zaradi naraščanja cen v daljšem časovnem obdobju (zaradi trenda naraščanja cen nepremičnin v gospodarstvu), to ne predstavlja nepredvidljivega dogodka, na katerega bi se tožnik po lahko utemeljeno skliceval, in to ne glede na končni rezultat (npr. 100 % ali več kot 100 % višje cene). Drugače bi veljalo v primeru velikega in izjemno naglega skoka cen.« (Sodba in sklep Višjega sodišča v Ljubljani, opr. št. I Cpg 573/2015 z dne 08.07.2015.)

 

Pogodbene stranke se torej lahko uspešno sklicujejo na institut spremenjenih okoliščin le v kolikor zvišanje cen, ki presega zvišanje, ki bi ga stranka glede na trenutni trend lahko pričakovala in z njim računala. (Sodba in sklep Višjega sodišča v Ljubljani, opr. št I Cp 829/2012 z dne 16.05.2012.)


Čeprav ob sklenitvi pogodbe trend višanja ali nižanja cen ni zaznaven, pa mora stranka z določenim obsegom zvišanja ali znižanja cen vedno računati. Spremembe cen na trgu, ki niso visoke, je treba namreč oceniti kot običajno poslovno tveganje, kar izključuje možnost razveze zaradi spremenjenih okoliščin.

 

Za vsa konkretna vprašanja in dodatna pojasnila se lahko obrnete neposredno na Odvetniško družbo Vesenjak.

Odvetniška družba Vesenjak vam je na voljo prek različnih sredstev elektronskega komuniciranja, predvsem pa prek:

- elektronske pošte:  Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Potrebujete Javascript za pogled.

- telefona 02 251 14 71

- spletne strani www.vesenjak.si

Odvetniška družba VESENJAK, o.p., d.o.o.

Ulica Vita Kraigherja 5 p.p. 1516,

2000 Maribor

 

Tel: +386 2 251 14 71

Fax: +386 2 231 06 40

Email: odvetnik@vesenjak.si

 

 POOBLASTILO

 

   

INFO

Informacije za posameznike po GDPR

 

ID ta DDV: SI76620891

matična: 7204302

poslovni TRR: SI56 6100 0001 5782 053

fiduciarni TRR: SI56 6100 0001 5827 158

banka BIC/SWIFT koda: HDELSI22

All rights reserved. © 2024 The Vesenjak Law Firm